OVERVIEW:
Milwaukee's M18 FUEL™ QUIK-LOK™ String Trimmer Attachment is powered by the M18 FUEL™ Power Head w/ QUIK-LOK™ and is compatible with our M18 FUEL™QUIK-LOK™ Attachment System. The String Trimmer Attachment has a split shaft design and features an adjustable cutting swath – 14” for maximizing run-time and 16” for maximizing clearing power and capacity.
FEATURES:
SPECIFICATIONS:
| Power Source | Cordless |
| Material Composition | Aluminum |
| Dimensions | 40" L x 13" W x 9" H |
| Weight | 3.75 lbs |
| Battery System | M18 |
| Cutting Swatch | 14"- 16" |
| Line Diameter | 0.080"/ 0.095" |
| RPM | 0-4900/ 0-6200 |
