Milwaukee M18 Fuel Quik-Lok Articulating Hedge Trimmer Attachment
In stock
SKU #
1129246
MFG #
49-16-2719
$199.00
Free Shipping This product qualifies for free shipping.
Does Not Ship To:
AK,CA,HI
Calculate Estimated Shipping
OVERVIEW:
The M18 FUEL™ QUIK-LOK™ Articulating Hedge Trimmer Attachment is powered by the M18 FUEL™ Power Head w/ QUIK-LOK™ and is compatible with our M18 FUEL™ QUIK-LOK™ Attachment System. The attachment's articulating mechanism allows for 270° rotation of the blade set, which gives you 13 operating positions and 1 storage position. The hedge trimmer attachment boasts a 20" blade with 1" cut capacity allowing you to clear more material in a single pass.


Features
FEATURES:
- Articulating Head Design: Adjustment Handle And Sliding Adjustment Collar Allow for 270° Blade Set Rotation, Delivering 13 Operating Positions and 1 Storage Position
- Compatible with the M18 FUELâ„¢ Power Head w/ QUIK-LOKâ„¢
- Padded Grip: For Optimal Hand Placement and Increased Comfort
- Tip Guard: Prevents Damage To Blade and Surrounding Work Area
SPECIFICATIONS:
| Power Source | Cordless |
| Handle Type | Standard |
| Material Composition | Aluminum |
| Dimensions | 60.5" L x 5.5" W x 3" H |
| Weight | 5.8 lbs |
| Battery System | M18 |
| Blade Length | 20" |
| Cut Capacity | 1" |





