Milwaukee M12 FUEL Cordless 3/8" Extended Reach High Speed Ratchet (Tool-Only)
OVERVIEW:
The M12 FUEL 3/8 in. Extended Reach High Speed Ratchet is the latest addition to Milwaukee's best-in-class lineup of battery-powered ratchets. These Milwaukee M12 FUEL ratchets provide industry-leading speed with a slimmer head profile than ever before and an extended neck that will provide the longest and most convenient reach in tight spaces. The 3/8 in. Ratchet provides the performance of a pneumatic ratchet with up to 35 ft./lbs. max torque, the same torque output as the M12 FUEL High Speed Ratchets. The Extended Reach High Speed Ratchets feature an Investment Cast Steel Yoke housing and a POWERSTATE Brushless Motor that deliver superior durability you would expect from Milwaukee. This cordless ratchet features built-in REDLIINK tool technology to help users complete their tasks faster than ever before and deliver on more jobs on a daily basis.
*Battery is not included.


FEATURES:
- Greatest Access in Tight Spaces
- Highest Productivity at 450RPMs
- Up to 35 Ft-lbs max torque
- Greater durability
- Can be used manually without engaging the tool’s motor
- Variable speed metal trigger provides ultimate control of the tool
- POWERSTATEâ„¢ brushless motor delivers maximum power and long motor life (delivers up to 2X longer motor life)
- Part of the M12â„¢ System, featuring 100+ tools
INCLUDES:
- (1) M12 FUELâ„¢ 3/8" Extended Reach High Speed Ratchet (2569-20)
SPECIFICATIONS:
| Anvil Type | Ball Detent |
| Chuck Size | 3/8" |
| Fastening Torque | 35 ft/lbs |
| Head Profile | 1.16 in |
| Maximum Torque ft lbs | 35 ft-lbs |
| Motor Type | POWERSTATE Brushless |
| Voltage | 12V |
| Maximum RPM | 450 rpm |
| RPM Range | 450 rpm |
| Dimensions | L 13.5" x H 1.98" x W .76" |
| Weight | 1.95 lbs |


