Milwaukee M12 FUEL 12V Cordless 1/4" Ratchet (Tool-Only)
In stock
SKU #
1129429
MFG #
2566-20
$199.00
Free Shipping This product qualifies for free shipping.
Does Not Ship To:
AK,CA,HI
Calculate Estimated Shipping
OVERVIEW:
The MILWAUKEE M12 FUEL 1/4 in. High Speed Ratchet is part of the latest addition to Milwaukee's best-in-class lineup of ratchets. This cordless ratchet features the fastest speed while installing and removing fasteners. The most compact head size in its class gives users more access in tight spaces. A steel yoke housing and POWERSTATE Brushless Motor deliver the superior durability that users expect from Milwaukee. The M12 FUEL High Speed Ratchets are an ideal addition to any technician tool chest, allowing users to be more productive than any other battery-powered ratchet.
*Battery is not included.


Features
FEATURES:
- Delivers up to 450 RPM for best-in-class productivity
- 0.75" head profile allows for best-in-class access in tight spaces
- Up to 35 ft-lbs. of max torque
- Steel yoke housing for greater durability
- Ratchet can be used manually without engaging the motor
- LED light to illuminate work areas
- On-board battery fuel gauge displays remaining run time
- Extended paddle switch for multiple grip options
- Durable proprietary rubber designed to withstand corrosive materials commonly found in maintenance environments
- POWERSTATEâ„¢ Brushless Motor provides more power, more run-time, and longer life
- REDLINK PLUSâ„¢ Intelligence prevents damage to the tool and battery due to overloading or overheating
- REDLITHIUMâ„¢ batteries deliver more work per charge and more work over the life of the battery
- Part of the M12â„¢ system, featuring 100+ tools
INCLUDES:
- (1) M12 FUELâ„¢ 1/4" High Speed Ratchet (2566-20)
SPECIFICATIONS:
| Anvil Type | Ball Detent |
| Wrench Type | Extended Reach |
| Maximum Torque | 35 ft-lbs |
| Fastening Torque | 35 ft/lbs |
| Head Profile | 0.8 in |
| Motor Type | POWERSTATEâ„¢ Brushless |
| Battery System | M12 |
| Maximum RPM | 450 rpm |
| RPM Range | 0 - 450 rpm |
| Dimensions | L 10.3" x H .75" x W 1.54" |
| Weight | 1.7 lbs |

