Tactacam Reveal X Pro Cellular Trail Camera
Out of stock
SKU #
1199915
MFG #
TA-TC-XP2
To see product price, add this item to your cart. You can always remove it later.
Oops ~ Sold Out
Free Shipping This product qualifies for free shipping.
Does Not Ship To:
AK,CA,HI
OVERVIEW:
Tactacam's REVEAL X-PRO is a powerhouse for discreet cellular image capture. X-PRO provides no-glow flash technology, making it virtually undetectable to humans or animals, day or night. The built-in GPS, convenient LCD screen, and weather-resistant body allow for seamless, fast, and resiliant setup anywhere you need it.
Features
FEATURES:
- Built-in GPS
- Built-in LCD screen
- Sub 1/2 trigger speeds
- No glow IR technology
- Detects animals at 96+ft
- IP66 waterproof certified
- Adjustable night illumination
- External port for solar panel
- Dual carrier compatible (Verizon or AT&T)
- Month-to-month data plan-no contracts/activation fees
- Easy to use mobile app with daily camera status reports
- Request HD videos and photos from the app (additional data charges may apply)
- Improved battery life and communication with the New hybrid mode setting checks
SPECIFICATIONS:
| Warranty | 1 year from activation date |
| Cellular Network | LTE |
| Cellular Carrier | Verizon, AT&T |
| Photo Definition | 16MP |
| Flash Range | 80' (24m) |
| Memory | Requires Class 10, U3 SD Card, 32GB |
| Power | 12 AA Batteries |
| External Power | DC 12V input |
Requires:
- 12 AA batteries (not included)
- Tactacam, SanDisk, or Lexar Class 10, U3 SD Card (16GB-32GB)

