ProFISHiency Crazy Line Spinning Reel - Size 2500
Out of stock
SKU #
1200854
MFG #
PROCRAZY25
$34.99
Oops ~ Sold Out
Does Not Ship To:
AK,CA,HI
OVERVIEW:
The ProFISHiency Crazy Line Spinning Reels feature a compact graphite body. The 2500 size features a 4 bearing system with Zero Play anti-reverse. The foldable handle makes the reel easy to store and the EVA knob makes for comfortable all day fishing. The Crazy Line Spinning reels comes pre-spooled with 10 lb Crazy line on the 2500 size, which allows you to track your cast and see those finicky bites!
Features
FEATURES:
- 5.2:1 Gear Ratio
- Zero Play Anti-Reverse Bearing
- High Strength Graphite Body
- Foldable Handle with EVA Knob
- Pre-Spooled with Crazy Line-Track Your Cast!
SPECIFICATIONS:
| Bearings | 3+1 |
| Line Cap | 10 lbs / 270 yds |
| Retrieve | Right / Left |
| Retrieve Rate | 28" |
| Max Drag | 15 lbs |
| Material | Graphite / Aluminum |
| Reel Weight | 9.8 oz |
| Water Type | Freshwater |
| Type | Spinning Reel |
| Size | 2500 |

