Porter Cable 7" Table-top Wet Tile Saw
In stock
SKU #
1103016
MFG #
PCE980
$299.99
OVERVIEW:
The 7 in. Table Top Wet Tile Saw brings new innovation to professional tile setters, remodelers, and any DIYer. This compact, lightweight tile saw delivers professional power, cutting capacity and accuracy. It features a cast-metal cutting cart designed for best-in-class cutting capacity, supporting up to 17 in. of tile and accuracy to within 1/16 in. over a 12 in. cut. The powerful 1.0 horsepower motor provides smooth cutting of porcelain, ceramic, and stone tiles.
Features
FEATURES:
- Roll cage for easy carrying and protection of the cutting cart
- Splash guard keeps water from spraying the tool operator
- Stainless steel fixed deck holds up to water and jobsite abuse.
- Equipped with drain plug to quickly drain water over a bucket without a mess
INCLUDES:
- (1) PCE980 7 in. Wet Tile Saw
- (1) 7 in. Porcelain Tile Blade
- (1) Miter Square
- (1) Blade Wrench
SPECIFICATIONS:
| Cutting Capacity | 17" Diagonal, 17.5" Rip |
| Diameter | 7 in |
| Integrated Laser Guide | No |
| Maximum RPM | 2850 |
| Stand Included | No |
| Voltage | 120 |
| UL Listed | Yes |
| Tank Capacity (gal) | 0.5 |
| Tank Material | Plastic |
| Dimensions | L 21" x H 8" |
| Assembled Weight (lbs) | 27 |
MANUALS:
