Optronics Thinline Sealed LED Stop/Turn/Tail Light, Red
In stock
SKU #
1117484
MFG #
STL69RK
$24.99
Does Not Ship To:
AK,CA,HI
Calculate Estimated Shipping
Features
FEATURES:
- 11-LED Thinline Red Stop, Turn, Tail Light With Chrome Base
- Low Profile Design
- Sonically sealed, waterproof
- Low profile design-only 5/8 Inch thick
- Surface mount on 14-1/8 Inch centers
- Hard wired 7.25 Inch long with separate ground wire
- A69CB chrome base bezel
- Polycarbonate lens and housing
SPECIFICATIONS:
| Dimensions | 15.000 x 1.375 x 0.625 |
| Mount | Surface |
| Connection | Hard Wired |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Voltage | 12V |
| Amp Draw | .350A Stop, .022 Tail |
| Size/Shape | Light Bar |
| Weight | 0.441 lbs |



