Optronics GloLight LED Low Profile Trailer Light Kit, Red
In stock
SKU #
1117495
MFG #
TLL170RK
$84.99
Does Not Ship To:
AK,CA,HI
Calculate Estimated Shipping
Features
FEATURES:
- Red low profile LED combination tail light with GloLight
- Sealed, waterproof construction
- Hardwired with separate ground wire
INCLUDES:
- Kit includes: STL116RB, STL117RB & mounting hardware
SPECIFICATIONS:
| Dimensions | 8.000 x 2.900 x 2.800 |
| Mount | Stud |
| Connection | Hard Wired |
| Housing Material | Plastic |
| Lens Material | Acrylic |
| Voltage | 12V |
| Amp Draw | Stop/Turn .252A, Marker .135A |
| Size/Shape | Low Profile Marine |
| Weight | 0.816 lbs |




