Optronics Driver Side Waterproof LED Tail Light, Red
In stock
SKU #
1117467
MFG #
STL7RS
$34.99
Does Not Ship To:
AK,CA,HI
Calculate Estimated Shipping
Features
FEATURES:
- LED Signal Light
- Universal stud-mount stop/turn/tail lights for under 80" applications
- 6-function: stop, turn, tail, rear reflex, side marker, and side reflex - plus license illuminator
- All-weather molded plastic housing and durable lens protect against corrosion
- Mounts on 2" centers, grounds through mounting studs
SPECIFICATIONS:
| Dimensions | 5.250 x 4.750 x 2.688 |
| Mount | Stud |
| Connection | Hard Wired |
| Housing Material | Plastic |
| Lens Material | Acrylic |
| Voltage | 12V |
| Amp Draw | Stop/Turn .259A, Marker .062A |
| Size/Shape | Universal Square |
| Weight | 0.650 lbs |



