Milwaukee M18 PACKOUT Light/Charger
OVERVIEW:
The MILWAUKEE M18 PACKOUT Light/Charger provides users with all day multi-directional lighting and charging. This portable light delivers 3000 Lumens of TRUEVIEW High Definition Output and is fully compatible with the PACKOUT Modular Storage System. Three independent rotating light heads allow for complete control over lighting direction whether users are using it on their PACKOUT stack or as a dedicated light off the stack. Users can manage output and runtime on this portable work light with three different modes (All Lights, Main Panel, or Back/Front Lights), each including high, medium, and low settings for up to 31 hours of runtime with one M18 REDLITHIUM XC 5.0 Battery. There is an AC input for all day runtime and M18 Battery charging. Users can charge devices with this Milwaukee PACKOUT Light with the 2.1AMP USB output and store small items inside the storage compartment.


FEATURES:
- 3 Independent Pivoting Light Heads Provide 3000 Lumens of TRUEVIEWâ„¢ High Definition Output Lighting
- Full System Compatibility with PACKOUTâ„¢ Modular Storage System - Lighting on and off the stack
- Integrated M18â„¢ and USB device charging
- 9 Modes for up to 31 Hours of Run-Time
- IP54 Rated: Water and Dust Resistant
- 180 Degrees of Vertical Rotation
- 300 Degrees of Horizontal Rotation
- Dual Power: Powered by Extension Cord or M18â„¢ Battery
INCLUDES:
- (1) M18â„¢ PACKOUTâ„¢ Light/Charger (2357-20)
SPECIFICATIONS:
| Run Time Main Light Panel | 5.5/12/19 Hours |
| Run Time Front Back Panels | 10/21.5/31 Hours |
| Power Source | Cordless |
| Voltage | 18V |
| Battery System | M18 |
| Battery Charging | Charges All M18â„¢ Batteries |
| Weight | 11.42 lb |
| Dimensions | L 16.8 in x H 8.6 in x W 9.8 in |
| Modes Lumens | High 3,000L/Medium 1,500L/Low 1,000L |
| Model # | 2357-20 |



