OVERVIEW:
The Milwaukee 1/4 in. M12 FUEL Right Angle Die Grinder is the first cordless right angle die grinder that delivers the performance, size and speed professional service mechanics demand. The die grinder delivers 20% more power than pneumatic competition and features the Milwaukee POWERSTATE Brushless Motor Technology. The cordless die grinder provides users with up to .3 HP performance, best-in-class size to help fit in tight places, and offers users greater mobility and access. The M12 die grinder features a 3-Mode speed control and responsive variable-speed trigger giving users unmatched control.
*Battery is not included.
FEATURES:
INCLUDES:
SPECIFICATIONS:
| Power Source | Cordless |
| Motor Type | Brushless |
| Handle Type | Straight |
| Weight | 1.2 lb |
| Collet Size | ¼” |
| RPM | 0 – 24,500 |
| Power Output | 0.3 HP |
| Voltage | 12V |
| Battery System | M12 |
| Wheel Diameter | 1/4" |
