OVERVIEW:
Improving run-time, power and speed, the M12 XC 3.0 Ah High Capacity REDLITHIUM Battery 2-Pack will provide 2X the run-time and increased performance as compared to the M12 Compact REDLITHIUM battery pack in all M12 tools. Milwaukee REDLITHIUM batteries are the next generation in Lithium-Ion technology. Compatible with all products in the M12 Cordless tool system, REDLITHIUM battery packs will provide unmatched runtime, performance and durability for the professional tradesman.
FEATURES:
INCLUDES:
SPECIFICATIONS:
| Battery System | M12 |
| Voltage | 12V |
| Battery Power Type | Lithium Ion |
| Charge time (min.) | 30 |
| Rechargeable | Yes |
| Warranty | 3 Year Limited Warranty |
| Dimensions | L 1.3" x H 9.06" x W 6.69" |
| Weight | 1 lbs |
