Milwaukee 25 ft STUD Tape Measure
In stock
SKU #
1129322
MFG #
48-22-1425
$32.99
Does Not Ship To:
AK,CA,HI
Calculate Estimated Shipping
OVERVIEW:
The Milwaukee 25 ft. STUD Tape Measures are the industry's most durable tape measure, equipped with innovative EXO360 Blade Technology. EXO360 protects the user's tape's blade from ripping and wearing, delivering the longest-lasting blade on the market. The tape delivers 17 ft. of reach allowing users to take long measurements on your their and reach further on the jobsite.Cutting-edge measuring tape blade technology, combined with a fully-reinforced impact-resistant frame makes STUD Tape Measures the most durable retractable tape measure for all of a user's jobsite needs. STUD measuring tapes also features double-sided printing for easy reading as well as a finger stop to control blade retraction.


Features
FEATURES:
- EXO360â„¢ Rip & Wear Resistant Blade Technology
- Fully Reinforced Body survives 80 foot drop**
- Finger Stop delivers Tape Retraction Control
- 2-Sided printing for easy reading
- Architectural Scale
- Lanyard-Ready for Quick and Easy Tethering
- Geared Design for Smaller Size
- Anti-Tear Coating Reinforces the first 6" of the Tape Blade
- Wire Form Belt Clip Reduces Pocket Tearing
- Up to 16' of Reach
SPECIFICATIONS:
| Tape Blade Width | 1-5/16" /33mm |
| Blade Material | Steel |
| Measurement System | Inches |
| Measurement Accuracy (in.) | ±1/16 in. |
| Standout (ft.) | 14 |
| Housing Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Tape Length (ft.) | 25 |
| Features | Hand-Held, Lockable, Retractable |
| Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Dimensions (Housing) | L 3.35" x H 3.35" x W 2.40" |
| Weight | .025 lbs |


