Gorilla Carts 1,500lb Heavy Duty Poly Dump Cart
Out of stock
SKU #
1182465
MFG #
GOR-10-16
$269.99
Oops ~ Sold Out
Features
FEATURES:
- Patented quick-release dumping system allows unloading with ease
- Innovative steel frame design reduces assembly time while offering improved maneuverability
- Easy to maneuver with tight-turning steering
- Huge heavy-duty rust-resistant poly bed
- Patented 2-in-1 handle allows cart to be towed behind a lawn tractor or ATV or pulled by hand
- 16″ pneumatic tires to haul heavy loads
- 1,500 lb. hauling capacity, perfect tool for use around the garden, lawn, barn or farm
SPECIFICATIONS:
| Max Load | 1,500lbs |
| Cu.Ft. Capacity | 10 |
| Dimensions | 55.2" x 32.5" x 30.2" |
| Bed Dimensions | 49.6" x 32.6" |
| Product Weight | 86lbs |
| Bed Material | Maintenance-Free Poly |
| Frame Material | Powder-Coated Steel |
| Dumping | Yes |
| Handle Type | Convertible Tow/ Pull Handle |
| Towable | Yes |
| Tire Size | 16" |
| Tire Type | Pneumatic |
| Bore Size | 3/4" |

