Earthwise 7.5" Corded Electric Garden Cultivator
In stock
SKU #
1135281
MFG #
TC70025
$89.99
OVERVIEW:
The Earthwise garden tiller cultivator is ideal for small to medium-sized gardens in your home. It has a powerful electric motor that delivers gas-like power without gas or fumes. This roto tiller electric has an planet-friendly and lightweight design that makes your outdoor tasks easy and hassle-free. You can use this tiller for soil maintenance, starting a new garden, refreshing your old garden, and prepping your soil based on the seasons. This electric cultivator tiller keeps your soil well-aerated while preventing weeds from growing around your plants.
Features
FEATURES:
- Earthwise powerful 2.5-Amp electric motor
- Superb run-time and service life for gas-like power and durability
- Corded electric tiller is ideal for small to medium garden sizes
- 4-Tine cultivator with long handle for easily tilling your lawn or garden
- Cultivate and till up to 7.5" wide and 6" deep
- Lightweight and maneuverable cultivator with single lever switch
- Cultivator machine with a soft ergonomic grip for comfort during use
- Eco-friendly alternative to gas-powered lawn and garden equipment
SPECIFICATIONS:
| Adjustable Forward Speed | No |
| Amperage | 2.5 A |
| Max Till Depth | 6" |
| Number of Tines | 4 |
| Start Type | Switch |
| Weight | 9.26 lbs |
| Required Extensions Cord Rating | 12 Gauge |
| Adjustable Handle | Yes |
| Assembled Dimensions | 41" L x 9" W x 9" D |
