OVERVIEW:
Charge, store, and transport your DEWALT 20V MAX and FLEXVOLT® 20V/60V MAX batteries in the innovative DEWALT® TOUGHSYSTEM® 2.0 Dual-Port Charger. Add this powerful, sealed charging box to your TOUGHSYSTEM® modular storage to protect, store, and charge your DEWALT® batteries. Featuring 2 ports for simultaneous charging and 2 USB ports for powering personal electronics, this durable storage box helps keeps you productive and your batteries safe on long days in harsh jobsite conditions.
FEATURES:
SPECIFICATIONS:
| Battery Capacity | 5Ah |
| Battery Type | DCB520 |
| CE Mark | Yes |
| Charge Time | 75 Minutes |
| Is It A Set | No |
| Max. Charging Current | 4 Amp |
| Number Of Pieces | 2 |
| Plug Type | 230V |
| Power | 360W |
| Power Source | Corded |
| Dimensions | 14" L x 15" W x 9" H |
| Weight | 9lbs |
