DeWalt 60V MAX 7" Brushless Angle Grinder with Kickback Brake (Tool Only)
OVERVIEW:
The DeWalt 7" brushless cordless grinder with kickback brake is used for metal cutting and wire brushing applications. The 60 Volt brushless motor delivers an optimum power rating of 2300 Watts and an HP rating of 3 HP and is used for heavy-duty grinding jobs. This grinder offers more torque and an operating speed of 6500 RPM. Kickback brake is engaged quickly to shut the grinder off when an external force is detected. The gear case cover can be utilized as a gripping surface and wire brushing while using it for grinding and cleaning. Grinder can be connected with the Tool Connect chip (sold separately) and in turn can be connected to the Tool Connect site manager app.
*Battery is not included.


FEATURES:
- Up to 30% MORE TORQUE** when compared to DCG418 using DCB609
- Built for safety with E-CLUTCH® that immediately shuts down the motor when a pin./stall is detected
- Kickback brakeâ„¢ engages with maximum force to quickly stop the wheel and shut off the grinder when bind-up occurs
- Versatile pipeline grip gearcase cover: Use as a gripping surface for pipeline grinding and wire brushing where the edge of the wheel grinds and cleans when precise control is needed for accuracy
INCLUDES:
- (1) DW4547 7 in. x 1/4 in. Grinding wheel
- (1) Type 27 guard
- (1) Side handle
- (1) Hex key
- (1) Threaded outer flange nut
SPECIFICATIONS:
| Applications | Surface Grinding Metal / Concrete Edge Cutting Metal / Concrete Sanding Metal Wire Brushing |
| Arbor Size | Arbor Size |
| Battery Voltage | 60 V |
| Brake | Yes |
| Brushless | Yes |
| No Load Speed (RPM) | 6500 |
| Power Output | 2300 W |
| Power Source | Cordless |
| RPM | 6500 |
| Tool Weight | 6 lbs |


