OVERVIEW:
Stay productive and power your 20V MAX* tools with the 20V MAX* 3Ah Battery. Featuring immediate feedback on its state of charge with a 3-LED Fuel Gauge System, this battery delivers long runtime for tough jobs.
FEATURES:
SPECIFICATIONS:
| Battery Capacity | 3 Ah |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Voltage | 20 V |
| Charge Time | 1 hour(s) |
| Voltage | 20 V |
| Variable Power | No |
| Dimensions | H .75 in x L 10 in x W 4.5 in |
| Weight | 2.8 lbs |
