OVERVIEW:
The MILWAUKEE® BOLT™ Earmuffs are designed for adjustable, comfortable wear. These cap-mounted earmuffs provide an adjustable fit thanks to the center-mount design. The earmuffs also allow for balanced wear with a 360⁰ rotational arm that can pivot to multiple storage positions when not in use. The comfortable, pressure-reducing cushion helps avoid pressure and discomfort when wearing the earmuffs for extended periods. These earmuffs have the indicated NRR to protect you against hazardous noise and are CSA Class A certified. Our earmuffs are a part of the BOLT™ System that allows users to secure accessories simultaneously. Certified for use with MILWAUKEE® Safety Helmets and Hard Hats.
FEATURES:
|
|
SPECIFICATIONS:
| Accessory Type | Hard Hat Ear Muffs |
| NRR | 24dB |
| BOLT | Yes |
| Material Composition | Plastic |
| Safety Apparel Product Type | Hearing Protection |
| Items included | (2) Earmuff Cans |
| Protective Equipment Features | Adjustable, Detachable |
| Dimensions | L 6" x H 6" x W 3" |
| Weight | 0.68 lbs |
